Laptopy

Laptopy (15)

W tej części znajdziecie porady i ciekawostki na temat eksploatacji laptopów

Jak przygotować nową baterię do pracy.

 

            Zakupując nową baterię często zastanawiamy się czy jest uformowana, czy mamy dokonać tego sami.

Zazwyczaj z baterią dołączona jest karta z krótka informacją jak ją użytkować.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad jakich należy przestrzegać po zakupie nowej baterii.

  1. Przy pierwszym użyciu należy rozładować baterię do około 3 procent. (do momentu automatycznego wyłączenia laptopa), a następnie należy ją naładować do 100 procent. Naładowanie od 3 do 100 procent może potrwać od 10 do 40 minut. Jest to normalne przy pierwszym ładowaniu.
  2. Podczas pierwszego użytkowania nowej baterii możemy natknąć kilka problemów. Pierwsza nieprawidłowość z jaką możemy się spotkać to komunikat pokazujący w laptopie naładowana baterię na 100%  natomiast po podłączeniu zasilacza pokazuje od razu 0%. Jeśli zauważymy taką nieprawidłowość musimy rozładować baterię do zera w trybie czuwania (przełączamy laptop w tryb uśpienia) a następnie należy ją naładować. Jeśli takie działanie nie rozwiąże problemu prawdopodobnie bateria jest wadliwa i trzeba będzie ją zwrócić sprzedawcy.
  3. Czasami zakłócenia pracy baterii mogą powstać poprzez oprogramowanie zarządzające energią dodane do laptopa przez producenta, w takim przypadku warto wyłączyć dane oprogramowanie zarządzające.
  4. Watro pamiętać, że po zakupie nowej baterii musimy ja naładować do 100%. jeśli tego nie zrobimy bateria straci na swojej żywotności bądź zostanie uszkodzona.
  5. Jeśli w planach mamy nie korzystanie z baterii i chcemy usunąć ją z laptopa pamiętajmy, że baterią musi być naładowana na poziomie minimum 50%.
  6. Każda bateria wymaga pełnego cyklu rozładowania do 3 % i naładowania do 100% co najmniej raz na dwa miesiące, Takie zabiegi przedłużają żywotność baterii.
  7. Ważną zasadą jest trzymanie baterii z dala od wszelkich źródeł ciepła oraz wysokiego napięcia.
  8. Nagrzewanie się baterii jest całkowicie naturalne. Jest to konsekwencją jej pracy.
  9. Należy pamiętać, ze przy częstej wymianie baterii należy dbać o czystość styków w laptopie oraz komorę baterii.
  10. Zalecana temperatura pracy baterii znajduje się w przedziale od -3 stopni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza.

 

            Nowa bateria wymaga od nas trochę uwagi , jednak spełniając powyższe zalecenia będziemy mogli dłużej cieszyć się jej żywotnością.


Często otrzymujemy do naprawy komputery po próbach samodzielnych ingerencji, bądź po innych serwisach. Czasami błahy problem urasta do wielkiego i drogiego, tylko dlatego,że ktoś niewłaściwie podjął się naprawy. Klienci przeglądają internet w celu odnalezienia taniego rozwiązania swoich problemów z laptopem. Z doświadczenia wiemy, że obieranie dróg na skróty często się mści. Powierzanie sprzętu ludziom, którzy nie wiedzą co robią, bądź robią na oko, często uniemożliwi później doprowadzenie go do pełnej sprawności.

Po pierwsze - jeden objaw może świadczyć o różnych problemach. Np. paski na ekranie mogą być spowodowane: uszkodzoną matrycą, uszkodzoną taśmą, uszkodzeniem złącza matrycy lub płyty głównej, usterką układu grafiki. Zakupując części w ciemno jest duża szansa, że nie trafisz i pieniądze są wyrzucone w błoto.

Po drugie – nasi technicy dokładnie znają budowę laptopów. Wyłamanie zatrzasków obudowy, zrobienie zwarcia, czy urwanie taśmy nie może się zdarzyć w naszym serwisie. Klientom zaś nagminnie. Dla przykładu – wymiana taśmy dysku w Sony-VAIO uszkodzonej podczas próby niefachowego rozkręcenia może kosztować nawet kilkaset złotych plus naprawa wcześniejszej usterki.

Po trzecie – nawet samodzielne czyszczenie niesie za sobą możliwość uszkodzenia elektroniki. Np.: czyszczenie klawiatury w niewłaściwy sposób, powoduje zwarcia klawiszy; dmuchanie w wentylator powoduje wyłamanie łopatek bądź uszkodzenie układów, z powodu generowania przezeń napięcia, ekran może zassać wodę między warstwy odblaskowe i mamy wtedy dużą białą plamę.

Komputera po zalaniu w ogóle nie należy samemu czyścić. Odłączyć zasilacz, wyjąć baterie i możliwie szybko przyjść do naszego serwisu. Liczy się czas, zanim zacznie działać korozja.
Oto płyta Sony-Vaio po próbie samodzielnej wymiany procesora. Teraz nadaje się już tylko do wymiany


BIOS–( podstawowy system wejścia-wyjścia) – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej

Obecnie większość BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację.

System BIOS to program wbudowany w komputery osobiste, który po włączeniu komputera uruchamia system operacyjny. Jest on również nazywany systemowym oprogramowaniem układowym. System BIOS jest częścią sprzętu komputera i nie jest elementem systemu operacyjnego

W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza tzw. (tzw. Self Test”), zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak pamięci, dysk twardy, procesor czy napęd DVD. Inicjuje system operacyjny. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp.

Za pomocą wbudowanego w BIOS programu setup można zmieniać standardowe ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu (np. szybkość testowania pamięci RAM), a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. Za pomocą BIOS-u można też przetaktowywać procesor i pamięci RAM, jednak nie jest to zalecane, ponieważ może doprowadzić do przeciążenia urządzenia, a nawet jego uszkodzenia.. Z tego względu nie zalecamy samodzielnych modyfikacji, mimo, że pojawiają się na internecie różne wersje Bios. Często kończy się to nieprawidłową pracą podzespołów płyty, lub nawet jej bezpowrotnym zniszczeniem. (Więcej na ten temat w artykule „Samodzielne Naprawy Laptopa” w zakładce „Porady/Laptopy”. Czasem jedyną możliwością programowania/naprawy jest wylutowanie kości i programowanie na specjalnym programatorze, który mają do dyspozycji tylko niektóre serwisy.

Uśpienie ( inaczej stan wstrzymania) jest to stan oszczędzania energii   który pozwala na szybkie (zwykle w ciągu kilku sekund) przywrócenie pełnej zdolności komputera do działania, gdy użytkownik chce powrócić do pracy. Po wybraniu tej opcji, komputer pozostawia w pamięci ulotnej (RAM) wszystkie zapisane dane, a następnie wyłącza niektóre urządzenia, takie jak: monitor, dyski twarde itp. oraz zmienia tryb pracy procesora na taki, w którym procesor zużywa minimalną ilość energii. Po przejściu w stan wstrzymania komputer nadal zużywa energię elektryczną, jednak w mniejszej ilości. Zaletą stanu wstrzymania w porównaniu z hibernacją, jest dużo szybsza gotowość do pracy komputera zaraz po jego wznowieniu. Musimy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od hibernacji, gdy odłączymy komputer w stanie wstrzymania od źródła zasilania, wszystkie otwarte okna i programy zostaną gwałtownie zamknięte, a nie zapisane dokumenty zostaną utracone. Stan uśpienia nie wymaga jednak dodatkowego miejsca na dysku twardym.

 

Hibernacja.   Uśpienie zapewnia zachowanie uruchomionych programów, danych i ustawień w pamięci i jest związane z niskim poborem energii, natomiast hibernacja powoduje zapisanie otwartych dokumentów i programów na dysku twardym, a następnie wyłączenie komputera. Po użyciu tej opcji, komputer zostaje całkowicie wyłączony, z tą różnicą, że zawartość pamięci ulotnej (RAM) zostaje zapisana na dysku twardym. Dzięki temu po ponownym włączeniu (wznowieniu pracy) zastajemy komputer dokładnie w takim samym stanie, jak w momencie przed kliknięciem ikony Hibernacja.  Po jego ponownym uruchomieniu pojawią się na ekranie wszystkie okna, które mieliśmy otwarte wcześniej, np. strony internetowe, dokumenty z którymi pracowaliśmy, oglądany przez nas film dokładnie w tym momencie, w którym skończyliśmy itp. Hibernacja pozwala na zaoszczędzenie energii w momencie gdy nie używamy komputera i jednocześnie pozwala nam na dosyć szybki powrót do pracy. Żeby móc skorzystać z opcji hibernacji musimy posiadać miejsce na dysku, przynajmniej o takim rozmiarze, jaki posiadana pamięć RAM komputera.

 

Pamiętajmy ze częste korzystanie z funkcji uśpienia lub hibernacji może prowadzić do uszkodzenia danych, programów lub systemu operacyjnego.




Laptop nie reaguje na włącznik, nie ma reakcji na podłączenie zasilacza, wówczas możemy mieć kilka przyczyn takiego zachowania komputera. Po pierwsze może być to powód do sprawdzenia zasilacza. Zasilacze to zewnętrzne urządzenia sporej mocy służące do zasilania komputerów przenośnych. Laptopy są zasilanie prądem stałym o napięciu ok 19V, natomiast w gniazdku mamy 230V.

Zasilacz ma za zadanie dostarczyć prąd o odpowiednim natężeniu i napięciu do zasilania komputera. Parametry te muszą być bardzo precyzyjne, gdyż można przez nieodpowiednie parametry zasilacza uszkodzić laptop.


            Wszelkie uszkodzenia mechaniczne wynikają z niewłaściwego użytkowania sprzętu. Większość z nich udaje się naprawić. Najczęściej uszkodzeniu ulegają Matryce, Zawiasy, Porty i Gniazda czy Klawiatury. W przypadku uszkodzeń portów, w laptopie najczęstsza usterka dotyczy gniazda zasilania oraz portów USB, słuchawkowych, HDMI. Trzeba je jak najszybciej wymienić, aby nie uszkodzić pozostałych podzespołów komputera. Zwarcia w takich gniazdach mogą spowodować usterki kontrolerów na płycie głównej, których wymiana jest skomplikowana i  pracochłonna.

            W dzisiejszych laptopach obudowy są coraz delikatniejsze i mniej trwałe, niż w komputerach produkowanych np. 2 lata temu. Producenci tną koszty i wykonują komponenty z coraz tańszych materiałów.

 W przypadku rozległych uszkodzeń obudowy laptopa proponujemy ich wymianę. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie można zaoferować korektę mechaniczną obudowy.

 Zawiasy, które zostały wyłamane bądź zatarte na skutek użytkowania warto wymienić na nowe.


Brak ładowania baterii związane jest z kilkoma elementami laptopa. W przypadku komputera, który ma już kilka lat często jest to kwestia samej baterii, na skutek eksploatacji „zużywa się” i tym samym ogniwa znajdujące się w baterii ulegają całkowitemu rozładowaniu. Często występują  uszkodzenia elektroniki znajdującej się w zintegrowanej obudowie baterii. W takich sytuacji bateria, mimo sprawnych ogniw, kwalifikuje się do wymiany. W niektórych przypadkach sam system operacyjny wyświetla nam komunikat o „rozważeniu wymiany baterii”, analizując jej stan. Na rynku pojawia się wiele firm oferujących zamienniki baterii, należy pamiętać, że bateria zamiennik nie zawsze działa poprawnie w Naszym laptopie, zazwyczaj dotyczy to Laptopów Dell, Apple lub Sony.


            Brak dźwięku, częściowy brak dźwięku w laptopie to kwestia kilkunastu elementów komputera. Często dotyczy konkretnych części takich jak, głośników, gniazda słuchawkowego czy też układu audio na płycie głównej związane z uszkodzeniem modułu karty muzycznej. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których za taki stan rzeczy odpowiada system operacyjny czyli brak odpowiedniego sterownika i wtedy rozwiązanie problemu jest łatwiejsze.

            Jeżeli dźwięk w laptopie występuje tylko na głośnikach, tylko na słuchawkach lub nie ma go w ogóle.., to takie zachowanie może być spowodowane uszkodzeniem gniazda słuchawkowego. Kwalifikuje się ono do wymiany. Musi ono być dokładnie takie, jak oryginalne o identycznych wyprowadzeniach elektrycznych. Problem może też dotyczyć wyżej wspomnianych głośników lub modułu karty dźwiękowej. W  takiej sytuacji jest to kwestia wymiany owych głośników bądź naprawa audio na płycie głównej. Ta operacja jest już bardziej skomplikowana. Wiąże się często z wymianą układów scalonych BGA i przedwzmacniaczy/wzmacniaczy toru audio.

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu to niemal konieczność. Warto jest mieć do „niego” dostęp przez cały czas, niezależny od wszystkiego i w każdej minucie. Z pomocą śpieszą nam modemy GSM.

Na rynku pojawia się ich coraz więcej.

            Modemy USB to urządzenia na kartę SIM, wybierając takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę kwestie zasięgu w miejscu działania. Korzystanie z modemu USB jest bardzo proste, wystarczy włożyć kartę Sim do wnętrza modemu, umieścić je w porcie USB a oprogramowanie zainstaluje się, ewentualnie poprosi nas o PIN, po zatwierdzeniu urządzenie wyszukuje połączenia.


Obecnie każdy laptop posiada kartę WiFi umożliwiającą bezprzewodową komunikację komputera z sieciami. Technologia w dużym tempie idzie na przód i owe karty stają się coraz mniejsze, bardziej wydajne. Nie oznacza to, że nie sprawiają problemów.

Częstą niedogodnością jest brak połączenia z internetem bądź brak wyszukiwania sieci, z którą chcemy się połączyć.

Sytuacja, w której nie możemy skorzystać z internetu przez WiFi często spowodowana jest uszkodzeniem samej karty, która w takim przypadku kwalifikuje się do wymiany. W niektórych przypadkach problem związany jest z systemem operacyjnym i brakiem konfiguracji urządzenia lub brakiem odpowiedniego serownika.

Strona 1 z 2
Go to top