Części

Części (10)

Zestawienie części do różnych modeli
Płyta główna -  bazowy i podstawowy element laptopa. Na niej znajdują się wszystkie podstawowe elementy. Kontrolery, zasilacze, układy grafiki
Dyski Twarde - nośniki danych
Zewnętrzne karty grafiki - moduły, których zadaniem jest wyświetlenie obrazu na ekranie
Pamięci RAM - moduły do chwilowego przechowywania danych
Napęd optyczny - urządzenie do laserowego odczytu danych z płyt
Układ chłodzenia - Zespół elementów do zapewnienia stałej temperatury wewnątrz urządzenia
Wentylatory -  najczęściej wiatraczki do wymuszania obiegu powietrza przez radiator
Klawiatura- Zespół przycisków służący do komunikacji użytkownika z komputerem
Touchpad - urządzenie wskazujące. Najczęściej płytka dotykowa lub Track Point
Czytnik kart pamięci - do odczytu zewnętrznych kart pamięci
Ekran, matryca LCD - komunikuje komputer z użytkownikiem poprzez wyświetlanie odpowiedzi na polecenia
Głośniki Audio - Przetworniki do odtwarzania sygnałów dźwiękowych.
Obudowy
Zawiasy




Wentylator w laptopie

Sprawne działanie wentylatora ma kluczowe znaczenie dla poprawności pracy wszystkich podzespołów laptopa. Wentylator winien obracać się swobodnie i z określoną prędkością, wymuszając określony obieg powietrza przez radiator i w środku obudowy. Prędkość obrotową wentylatora laptop reguluje sam za pomocą układu bios i czujników temperatury. Czasem producent zmienia oprogramowanie bios, żeby wymusić inne zachowania wentylatora, niż fabryczne. Takie programowanie wykonać można w serwisie. Nie zalecamy wykonywanie tej czynności samemu ze względu na możliwość uszkodzenia kości BIOS. Objawia się to niemożnością włączenia komputera.
Wdmuchiwanie powietrza z zewnątrz przez kratki wentylacyjne, w celu czyszczenia wiatraka, nie pomaga za wiele i jest bardzo niekorzystne. Staje się on bowiem, prądnicą generującą napięcie. Może ono uszkodzić podzespoły płyty jak również sam wentylator..
Najczęstsze usterki, to: Zablokowanie, wyłamanie łopatek, głośna praca (Zatarcie łożysk), brak sterowania z płyty głównej.
Współczesne procesory oraz elementy płyty głównej wydzielają duże ilości ciepła i dlatego wymagają intensywnego chłodzenia. W nowoczesnych Laptopach układ chłodzenia jest rozbudowany i niezwykle ważny dla prawidłowej pracy, jak i żywotności komputera.

 


Napęd optyczny (ang. Optical Disc Drive - ODD) – jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.

Napęd CD/DVD odczytuje dane przechowywane w postaci zagłębień na płycie CD lub DVD. Napęd zawiera 3 zasadnicze elementy:

-  silnik napędzający płytę – silnik ten precyzyjnie kontroluje ilość obrotów płyty w ciągu minuty. (200-500 obr/min), zależnie od obszaru, z jakiego odczytywane są dane (im dalej od środka, tym płyta kręci się wolniej)

-  laser i soczewka lasera – odpowiedzialne za odczyt lub zapis danych

-  mechanizm poruszający ramieniem lasera pozwala na podążanie wiązki lasera wzdłuż ścieżki z danymi


Klawiatura – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

Mimo coraz to nowocześniejszych rozwiązań, klawiatury są dość delikatnym i precyzyjnym w swej konstrukcji mechanicznej,urządzeniem. Należy zwrócić na to szczególną uwagę przy czyszczeniu. Bardzo łatwo ulega wtedy wszelkiego rodzaju uszkodzeniom.Od zwarć sekcji klawiszy, do mechanicznego wyrwania przycisków. Jeżeli taki przycisk wypadnie, nie ma co wpadać w panikę. Warto przyjść do serwisu. Często udaje się dopasować taki przycisk, bądź całe jego zawieszenie i niewielkim kosztem klawiatura odzyskuje pełną sprawność. Przestrzegamy natomiast przed próbami samodzielnych napraw, czy wyjmowania klawiatury. Bezpośrednio pod nią znajduje się płyta główna i niewłaściwa ingerencja błachą usterkę może zamienić w poważny i drogi problem.


Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci (komputera lub wbudowanej własnej), interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Przeprowadza on ciąg prostych rozkazów wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

Procesory (zwane mikroprocesorami) wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej uszlachetniane wyprowadzenia (stosowane ze względu na odporność na utlenianie). Ich sercem jest monokryształ krzemu, na który naniesiono techniką fotolitografii szereg warstw półprzewodnikowych, tworzących, w zależności od zastosowania, sieć od kilku tysięcy do kilkuset milionów tranzystorów. Połączenia miedzy warstwami i tranzystorami wykonane są z metalu (aluminium, miedź). źr. Wikipedia

Każdy laptop wsółpracuje tylko z konkretnymi modelami procesorów. Ich wymianę należy zawsze powierzyć wykwalifikowanemu serwisowi, który dokładnie wie co robi. Czy układy płyty głównej, a w szczególności chłodzenia będą w stanie poradzić sobie ze współpracą z procesorem. Nie warto tego robić samemu ze względu na złożoność procesorów i delikatność. Próby samodzielnych napraw kończą się źle.


Pamięć Operacyjna

Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) i stąd nazwa pamięć operacyjna. W dzisiejszych komputerach głównym rodzajem pamięci operacyjnej jest pamięć RAM, wykonana jako układy elektroniczne, wykorzystywana przez komputer do przechowywania programu i danych podczas jego pracy. W pamięci przechowywane są tymczasowe dane podczas pracy i podczas trybu hibernacji. Pamięć taka charakteryzuje się tym,że żeby przechowywać dane, musi być zasilana. W przypadku odłączenia zasilania, pamięć jest kasowana. Tym między innymi różni się od pamięci typu ROM. Podczas hibernacji bateria lub zasilacz musi być cały czas podłączona do komputera. Wyróżnia się następujące rodzaje pamięci operacyjnych: SDRAM, DDRAM, DDRAM 2, DDRAM 3

File:EBMotherboard.JPG

Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

Na płycie głównej Laptopa znajdują się: gniazda procesorów, pamięci operacyjnych oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych USB VGA, HDMI,  Card Reader, IrDa, LAN, Modem

Dysk twardy, (ang. hard disk, hard disk drive) - hermetycznie zamknięty, składający się z od 2 do 8 wirujących talerzy pokrytych bardzo cienką warstwą magnetyczną. Każdy talerz posiada osobną głowicę odczytującą-zapisującą, która unosi się nad nim na cienkiej poduszce powietrznej..

HDD służy do przechowywania danych. Wszystkie urządzenia znajdują się wewnątrz pyłoszczelnego zespołu napędowego, zwierającego ponad to układy sterowania silnikiem napędu dysków, silnikiem przesuwu głowic (pozycjonerem), układu sterownia zapisu, układu odczytu oraz inne układy sterujące i kontrolne zespołu napędowego.

Dysk jest urządzeniem dość delikatnym. Łatwo mechanicznie uszkodzić jego precyzyjne elementy. Często pojawiają się na talerzach sektory o wydłużonym czasie dostępu. Wtedy objawia się to tym,że komputer się zawiesza, lub wolno pracuje. Czasem pojawiają się błędy systemowe, czy bluescreeny. Samemu nie warto podejmować prób naprawy ze względu na łatwość uszkodzenia taśm, danych na nośniku, bądź złą diagnozę awarii.


Zawiasy to części laptopa odpowiedzialne za utrzymywanie ekranu w pozycji przez nas wybranej. Niestety jako elementy mechaniczne, które są bardzo często używane, ulegają uszkodzeniom. Zatarciom, pęknięciom, czy wyłamaniom. Są również narażone podczas uderzeń czy upadku.
Wbrew pozorom części te mają duży wpływ na użytkowanie laptopa. Jeżeli chodzą" zbyt ciężko,powodują pęknięcia obudowy, wyłamania obudowy a nawet pękanie ekranu, czy uszkadzanie się taśm łączących płytę główną z ekranem, a to już prowadzić może do zwarć i uszkodzeń samej płyty. Zawiasy muszą być oryginalne i sprawnie działające.
Pierwsze objawy cięższej pracy, czy rozchodzenie się obudowy należy jak najszybciej zgłosić do serwisu. Wtedy sprawa zakończy się tylko na ich wymianie.

Matryca to jedna z najdelikatniejszych części laptopa tabletu, czy telefonu. Są bardzo wrażliwe na uderzenia, zalania, ekstremalne temperatury czy warunki atmosferyczne. Najczęstsze usterki to zbicia, rozlania, paski, brak reakcji na dotyk czy usterki związane z podświetleniem. Wszystkie ekrany charakteryzują się: określoną rozdzielczością, rodzajem złącza, rodzajem podświetlenia, rozmiarami fizycznymi. Ze względu na te parametry do każdego urządzenia należy stosować odpowiednią matrycę. Nie działają zamiennie. Są laptopy, które wymagają oryginalnych i ściśle określonych parametrów ekranu i jego wymiarów. Zastosowanie niewłaściwego, może spowodować w najlepszym przypadku, brak regulacji jasności, czy w ogóle brak obrazu. W najgorszym uszkodzenie modułu graficznego na płycie głównej.  Zawsze stosujemy oryginalne części w celu zapewnienia fabrycznych parametrów obrazu. Jasności, kontrastu, czy kątów widzenia

Go to top