Uszkodzenia mechaniczne. Naprawa


            Wszelkie uszkodzenia mechaniczne wynikają z niewłaściwego użytkowania sprzętu. Większość z nich udaje się naprawić. Najczęściej uszkodzeniu ulegają Matryce, Zawiasy, Porty i Gniazda czy Klawiatury. W przypadku uszkodzeń portów, w laptopie najczęstsza usterka dotyczy gniazda zasilania oraz portów USB, słuchawkowych, HDMI. Trzeba je jak najszybciej wymienić, aby nie uszkodzić pozostałych podzespołów komputera. Zwarcia w takich gniazdach mogą spowodować usterki kontrolerów na płycie głównej, których wymiana jest skomplikowana i  pracochłonna.

            W dzisiejszych laptopach obudowy są coraz delikatniejsze i mniej trwałe, niż w komputerach produkowanych np. 2 lata temu. Producenci tną koszty i wykonują komponenty z coraz tańszych materiałów.

 W przypadku rozległych uszkodzeń obudowy laptopa proponujemy ich wymianę. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie można zaoferować korektę mechaniczną obudowy.

 Zawiasy, które zostały wyłamane bądź zatarte na skutek użytkowania warto wymienić na nowe.

 

Elementy laptopów montowane są w bardzo precyzyjny sposób za pomocą profesjonalnych narzędzi. Samodzielny montaż, bądź naprawa w sposób odbiegający od norm producenta, może doprowadzić to trwałego uszkodzenia płyty głównej (w postaci wypalenia laminatu) bądź uszkodzeniu obudowy (zatrzasków).

Najwięcej problemów stwarza upadek laptopa. Nawet z niewielkiej wysokości może spowodować rozległe uszkodzenia takich elementów jak: Elektronika Płyty Głównej (urwanie padów wielonóżkowych układów BGA) , Dysk Twardy (uszkodzenia Głowic Dysku i elektroniki), Ekran (Zbicie matrycy, paski na ekranie), Zawiasy i obudowa (pęknięcie plastikowych mocowań obudowy i zawiasów). Często po naprawie przez profesjonalny serwis, uszkodzonych elementów obudowy nie zostaje żaden ślad.

Należy zachować szczególną ostrożność przewożąc lub przenosząc tak delikatny sprzęt jakim jest Notebook.

Go to top