Może się zdarzyć, że podczas uruchomienia laptopa natrafiamy na różnego rodzaju przeszkody w postaci błędów systemowych. System działa wolno, niestabilnie (zawieszanie, bluescreeny) lub w ogóle nie widzimy pulpitu. Awarie systemu operacyjnego mogą objawiać się różnymi dziwnymi zachowaniami laptopa. Np. nie działa nam napęd, problemy z połączeniem z internetem, nie działa WiFi i wiele innych. Tego typu uszkodzenia związane są najczęściej z wirusami, błędnie zainstalowanymi aktualizacjami bądź usunięciem zbyt dużej ilości plików przez użytkownika.
Jest kilka możliwości rozwiązania owych problemów.
Pierwszym z nich jest naprawa systemu operacyjnego. Ta operacja polega na pozostawieniu wszystkich danych i programów. Wtedy, w dużej mierze udaje się zachować taki stan dysku twardego jak przed usterką. Naprawa systemu polega na przywróceniu poprawnych ustawień rejestru i plików z systemowych. Niekiedy należy dodatkowo od nowa zainstalować sterowniki i aktualizacje.
Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że czasem uszkodzenia systemu mogą tak rozległe, że taka operacja nie przynosi rezultatów pozostaje przeinstalowanie systemu operacyjnego. To drugi sposób aby przywrócić laptop do poprawnego działania.
Nasze dane są bezcenne, dlatego tak ważne jest wykonywanie kopii zapasowych zawartości nośników takich jak dysk twardy, pendrive, karta SD etc.
A co w przypadku jeśli taki nośnik uszkodzi się i nie mamy możliwości odtworzenia danych na nim zawartych???
Obecnie na rynku pojawia się wiele produktów, które mają chronić nasze laptopy przed wirusami. Część z nich jest oprogramowaniami odpłatnymi, ale występują też takie, które są darmowe. Zadaniem oprogramowania antywirusowego jest utrudnienie dostępu do systemu operacyjnego, przez blokowanie programów zwanych potocznie wirusami. Wirusy zmuszają nasz komputer do działań przez nas niepożądanych. Np. dają dostęp do danych, czy wykorzystują nasz komputer do ataków w sieci.
Programy odpłatne zabezpieczają system bardziej kompleksowo, natomiast darmowe to podstawowa ochrona naszych danych i systemów. Oprogramowanie antywirusowe stało się więc nieodzowną częścią systemów. Niektórzy instalują ich nawet po kilka, bez celowo. Ważną zasadą jest instalacja pojedynczego programu antywirusowego. Kilka programów antywirusowych zainstalowanych w jednym laptopie wprowadza konflikty między programami, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń systemu. Ważne jest by przy wyborze oprogramowania kierować się naszymi potrzebami i wydajnością komputera.
Niektóre antywirusy potrafią obciążyć system powodując jego powolną pracę, natomiast to samo oprogramowanie w innym laptopie będzie działało bez zarzutów, sprawdzając się świetnie. Jedno jest pewne, żaden z programów antywirusowych nie jest w stanie uchronić naszego systemu przed zawirusowaniem w 100%. Najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek użytkownika.
Jednym z najpopularniejszych obecnie wirusów, jest tak zwany „wirus policyjny”.
System operacyjny to oprogramowanie bez którego praca na laptopie byłaby niemożliwa. Czy jest to Microsoft Windows, Mac OS czy też LINUX system musi być poprawnie zainstalowany, tak by wszystkie podzespoły laptopa działały.
Zdarza się, ze mamy problem z jego instalacją na komputerze. Najczęstszą przyczyną braku możliwości instalacji systemu jest dysk twardy posiadający uszkodzone sektory lub napęd, który ma problem z odczytaniem płyty.
Brak możliwości instalacji systemu operacyjnego może być związany z elementami płyty głównej, do których nie można przypisać sterownika, a jeżeli komputer się wyłącza, może to świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze podzespołów wewnątrz.