Modemy 3G HSDPA LTE. Rozwiązywanie problemów

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu to niemal konieczność. Warto jest mieć do „niego” dostęp przez cały czas, niezależny od wszystkiego i w każdej minucie. Z pomocą śpieszą nam modemy GSM.

Na rynku pojawia się ich coraz więcej.

            Modemy USB to urządzenia na kartę SIM, wybierając takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę kwestie zasięgu w miejscu działania. Korzystanie z modemu USB jest bardzo proste, wystarczy włożyć kartę Sim do wnętrza modemu, umieścić je w porcie USB a oprogramowanie zainstaluje się, ewentualnie poprosi nas o PIN, po zatwierdzeniu urządzenie wyszukuje połączenia.

 

            Innym rozwiązaniem są modemy na kartę SIM wbudowane w laptop. Należy jednak sprawdzić czy jest on rzeczywiście zamontowany, w niektórych przypadkach jest to  tylko miejsce na kartę SIM. Producenci niektórych marek laptopów produkują kilka wersji danego laptopa. Laptop może posiadać wbudowany modem gotowy do działania, bądź laptop może posiadać slot na kartę SIM i w takim laptopie jest możliwość rozbudowania go o modem. Można również podłączyć telefon komórkowy, który będzie spełniał rolę modemu GSM.

            Najbardziej popularnym jest system 3G. Występujący w telefonach komórkowych i laptopach. Odpowiednikiem usług sieci 3G jest system UMTS. Oferuje on szybki dostęp do internetu, nawet do 14.4Mbps, pozwala na połączenia wideo, odbiór telewizji, radia etc. Jest bardziej odporny na wszelkie zakłócenia. UMTS to standard, który jest ciągle rozszerzany przez operatorów. Coraz częściej UMTS zastępowany jest systemem LTE. System ten to bardzo szybka transmisja danych. Jednak ma też wady. Jest droższy od UMTS i ma mniejszy zasięg.

Decyzja o wyborze należy oczywiście do nas. Pamiętajmy, że korzystanie z takich urządzeń ma być dla nas wygodne i niezawodne, miejmy na uwadze miejsca, w których będziemy korzystać z modemów i pamiętajmy o zasięgu.

Brak lub ograniczenie połączenia internetowego może mieć wiele przyczyn. Od uszkodzenia samego modemu GSM, słaby zasięg po niewłaściwą konfigurację. Z takimi przypadkami spotykamy się na co dzień. Warto pamiętać, że lepiej nie łączyć się z internetem poza granicami kraju, korzystając z usług innych operatorów. Wtedy opłaty są kilkukrotnie wyższe.

Go to top