Jak przygotować nową baterię do pracy.
Zakupując nową baterię często zastanawiamy się czy jest uformowana, czy mamy dokonać tego sami.
Zazwyczaj z baterią dołączona jest karta z krótka informacją jak ją użytkować.
Poniżej przedstawiamy kilka zasad jakich należy przestrzegać po zakupie nowej baterii.
Nowa bateria wymaga od nas trochę uwagi , jednak spełniając powyższe zalecenia będziemy mogli dłużej cieszyć się jej żywotnością.
Naprawa tableta Asus Transformer Pad TF300
Wymiana i kalibracja ekranu w Asus Transformer Pad TF
W naszym serwisie wykonujemy między innymi, usługi wymiany oraz kalibracji panelu dotykowego w tabletach Asus serii TF.
Wymiana panelu dotykowego w modelu Asus TF300T/TF300TG/TF300TL nie jest możliwa w większości serwisów, ponieważ nie wystarczy wymienić ekran. Niezbędna jest też kalibracja poprzez aktualizację oprogramowania modułu kontrolera panelu dotykowego.
W tych modelach tabletów stosowano różne typy digitizerów
69.10121.G01
69.10121.G02
69.10121.G03
5158N FPC-1
Tablet nie będzie reagował na dotyk, lub reagował niewłaściwie, jeżeli nie przeprogramujemy modułu.
W naszym serwisie przy ul. Radnej 12, przy skorzystaniu z usługi wymiany panelu dotykowego kalibracja jest zawarta w cenie. Świadczymy też usługi dla innych serwisów, jako, że mamy coraz więcej próśb o pomoc.
same Digitizery:
Ainol
Asus tf200 tf300 tf101 t100t
Colorovo
GoClever
Esperanza
Lark
Lenovo a3000
Manta
Modecom
NTT
Overmax
Prestigio
shiru
Tracer
Kiano
Samsung (wyjątki: galaxy tab 3 8.0 i 7.0 cali)
Całe Sety:
Lenovo Yoga Tab 8
Lenovo Yoga Tab 10
nexus 7 1B32
nexus 7 II generacji k00j
Samsung galaxy tab 3 8.0 cali SM-T311
Samsung galaxy tab 3 7.0 cali SM-T211
Xperia™ Z3 Tablet Compact SGP611/SGP612/SGP621
Xperia™ Z2 Tablet SGP511/SGP512/SGP521
Xperia™ Tablet Z SGP311/SGP312/SGP321
Digitizer czy cały komplet (set).
Obecnie na rynku pojawiło się bardzo dużo tabletów różnych producentów. Większość z nich to urządzenia, do których elementy obudowy są trudno dostępne. Im mniej znana marka tym gorzej dla nas użytkowników. Związane jest to z krótkimi seriami produktów i z brakiem dostępności części zamiennych jako produktów jednorazowych. Coraz częściej zdarzają się uszkodzone ekrany dotykowe (digitizery) czy też zbite wyświetlacze.
Jedyną możliwością naprawy urządzenia jest ich wymiana. Podpowiadamy, digitizer to zewnętrzna powłoka dotykowa tabeltu/smartfona. Jest to cienka szybka, która spełnia funkcję dotykową. Ze względu na ilość sprzedawanych tabletów i ich delikatną konstrukcję, która często ulega uszkodzeniom, na rynku pojawiło się dużo digitizerów nie będących oryginalnymi częściami. Przekłada się to na niedopasowanie i w konsekwencji bark działania takiego digitizera. Warto mieć na uwadze czy dana część zamienna jest oryginalna.
Często zdarza się, iż urządzenie jest tak skonstruowane, że nie ma możliwości wymiany samej zbitej szybki, lecz należy wymienić komplet - tak zwany set (czyli digitizer wraz z wyświetlaczem). Odnosi się to do rodzaju zastosowanych metod produkcji urządzeń. Elementy są klejone w sposób uniemożliwiający prawidłową wymianę poszczególnych elementów.
Często otrzymujemy do naprawy komputery po próbach samodzielnych ingerencji, bądź po innych serwisach. Czasami błahy problem urasta do wielkiego i drogiego, tylko dlatego,że ktoś niewłaściwie podjął się naprawy. Klienci przeglądają internet w celu odnalezienia taniego rozwiązania swoich problemów z laptopem. Z doświadczenia wiemy, że obieranie dróg na skróty często się mści. Powierzanie sprzętu ludziom, którzy nie wiedzą co robią, bądź robią na oko, często uniemożliwi później doprowadzenie go do pełnej sprawności.
Po pierwsze - jeden objaw może świadczyć o różnych problemach. Np. paski na ekranie mogą być spowodowane: uszkodzoną matrycą, uszkodzoną taśmą, uszkodzeniem złącza matrycy lub płyty głównej, usterką układu grafiki. Zakupując części w ciemno jest duża szansa, że nie trafisz i pieniądze są wyrzucone w błoto.
Po drugie – nasi technicy dokładnie znają budowę laptopów. Wyłamanie zatrzasków obudowy, zrobienie zwarcia, czy urwanie taśmy nie może się zdarzyć w naszym serwisie. Klientom zaś nagminnie. Dla przykładu – wymiana taśmy dysku w Sony-VAIO uszkodzonej podczas próby niefachowego rozkręcenia może kosztować nawet kilkaset złotych plus naprawa wcześniejszej usterki.
Po trzecie – nawet samodzielne czyszczenie niesie za sobą możliwość uszkodzenia elektroniki. Np.: czyszczenie klawiatury w niewłaściwy sposób, powoduje zwarcia klawiszy; dmuchanie w wentylator powoduje wyłamanie łopatek bądź uszkodzenie układów, z powodu generowania przezeń napięcia, ekran może zassać wodę między warstwy odblaskowe i mamy wtedy dużą białą plamę.
Komputera po zalaniu w ogóle nie należy samemu czyścić. Odłączyć zasilacz, wyjąć baterie i możliwie szybko przyjść do naszego serwisu. Liczy się czas, zanim zacznie działać korozja.
Oto płyta Sony-Vaio po próbie samodzielnej wymiany procesora. Teraz nadaje się już tylko do wymiany
BIOS–( podstawowy system wejścia-wyjścia) – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej
Obecnie większość BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację.
System BIOS to program wbudowany w komputery osobiste, który po włączeniu komputera uruchamia system operacyjny. Jest on również nazywany systemowym oprogramowaniem układowym. System BIOS jest częścią sprzętu komputera i nie jest elementem systemu operacyjnego
W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza tzw. (tzw. Self Test”), zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak pamięci, dysk twardy, procesor czy napęd DVD. Inicjuje system operacyjny. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp.
Za pomocą wbudowanego w BIOS programu setup można zmieniać standardowe ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu (np. szybkość testowania pamięci RAM), a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. Za pomocą BIOS-u można też przetaktowywać procesor i pamięci RAM, jednak nie jest to zalecane, ponieważ może doprowadzić do przeciążenia urządzenia, a nawet jego uszkodzenia.. Z tego względu nie zalecamy samodzielnych modyfikacji, mimo, że pojawiają się na internecie różne wersje Bios. Często kończy się to nieprawidłową pracą podzespołów płyty, lub nawet jej bezpowrotnym zniszczeniem. (Więcej na ten temat w artykule „Samodzielne Naprawy Laptopa” w zakładce „Porady/Laptopy”. Czasem jedyną możliwością programowania/naprawy jest wylutowanie kości i programowanie na specjalnym programatorze, który mają do dyspozycji tylko niektóre serwisy.
Wentylator w laptopie
Sprawne działanie wentylatora ma kluczowe znaczenie dla poprawności pracy wszystkich podzespołów laptopa. Wentylator winien obracać się swobodnie i z określoną prędkością, wymuszając określony obieg powietrza przez radiator i w środku obudowy. Prędkość obrotową wentylatora laptop reguluje sam za pomocą układu bios i czujników temperatury. Czasem producent zmienia oprogramowanie bios, żeby wymusić inne zachowania wentylatora, niż fabryczne. Takie programowanie wykonać można w serwisie. Nie zalecamy wykonywanie tej czynności samemu ze względu na możliwość uszkodzenia kości BIOS. Objawia się to niemożnością włączenia komputera.
Wdmuchiwanie powietrza z zewnątrz przez kratki wentylacyjne, w celu czyszczenia wiatraka, nie pomaga za wiele i jest bardzo niekorzystne. Staje się on bowiem, prądnicą generującą napięcie. Może ono uszkodzić podzespoły płyty jak również sam wentylator..
Najczęstsze usterki, to: Zablokowanie, wyłamanie łopatek, głośna praca (Zatarcie łożysk), brak sterowania z płyty głównej.
Współczesne procesory oraz elementy płyty głównej wydzielają duże ilości ciepła i dlatego wymagają intensywnego chłodzenia. W nowoczesnych Laptopach układ chłodzenia jest rozbudowany i niezwykle ważny dla prawidłowej pracy, jak i żywotności komputera.
Napęd optyczny (ang. Optical Disc Drive - ODD) – jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.
Napęd CD/DVD odczytuje dane przechowywane w postaci zagłębień na płycie CD lub DVD. Napęd zawiera 3 zasadnicze elementy:
- silnik napędzający płytę – silnik ten precyzyjnie kontroluje ilość obrotów płyty w ciągu minuty. (200-500 obr/min), zależnie od obszaru, z jakiego odczytywane są dane (im dalej od środka, tym płyta kręci się wolniej)
- laser i soczewka lasera – odpowiedzialne za odczyt lub zapis danych
- mechanizm poruszający ramieniem lasera pozwala na podążanie wiązki lasera wzdłuż ścieżki z danymi