Wentylatory do laptopów. Awarie układu chłodzenia. NaprawaWentylator w laptopie

Sprawne działanie wentylatora ma kluczowe znaczenie dla poprawności pracy wszystkich podzespołów laptopa. Wentylator winien obracać się swobodnie i z określoną prędkością, wymuszając określony obieg powietrza przez radiator i w środku obudowy. Prędkość obrotową wentylatora laptop reguluje sam za pomocą układu bios i czujników temperatury. Czasem producent zmienia oprogramowanie bios, żeby wymusić inne zachowania wentylatora, niż fabryczne. Takie programowanie wykonać można w serwisie. Nie zalecamy wykonywanie tej czynności samemu ze względu na możliwość uszkodzenia kości BIOS. Objawia się to niemożnością włączenia komputera.
Wdmuchiwanie powietrza z zewnątrz przez kratki wentylacyjne, w celu czyszczenia wiatraka, nie pomaga za wiele i jest bardzo niekorzystne. Staje się on bowiem, prądnicą generującą napięcie. Może ono uszkodzić podzespoły płyty jak również sam wentylator..
Najczęstsze usterki, to: Zablokowanie, wyłamanie łopatek, głośna praca (Zatarcie łożysk), brak sterowania z płyty głównej.
Współczesne procesory oraz elementy płyty głównej wydzielają duże ilości ciepła i dlatego wymagają intensywnego chłodzenia. W nowoczesnych Laptopach układ chłodzenia jest rozbudowany i niezwykle ważny dla prawidłowej pracy, jak i żywotności komputera.

 

Go to top