Wirus Policyjny. Odwirusowywanie. Zabezpieczenia

Obecnie na rynku pojawia się wiele produktów, które mają chronić nasze laptopy przed wirusami. Część z nich jest oprogramowaniami odpłatnymi, ale występują też takie, które są darmowe. Zadaniem oprogramowania antywirusowego jest utrudnienie dostępu do systemu operacyjnego, przez blokowanie programów zwanych potocznie wirusami. Wirusy zmuszają nasz komputer do działań przez nas niepożądanych. Np. dają dostęp do danych, czy wykorzystują nasz komputer do ataków w sieci.

 Programy odpłatne zabezpieczają system bardziej kompleksowo, natomiast darmowe to podstawowa ochrona naszych danych i systemów. Oprogramowanie antywirusowe stało się więc nieodzowną częścią systemów. Niektórzy instalują ich nawet po kilka, bez celowo. Ważną zasadą jest instalacja pojedynczego programu antywirusowego. Kilka programów antywirusowych zainstalowanych w jednym laptopie wprowadza konflikty między programami, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń systemu. Ważne jest by przy wyborze oprogramowania kierować się naszymi potrzebami i wydajnością komputera.

Niektóre antywirusy potrafią obciążyć system powodując jego powolną pracę, natomiast to samo oprogramowanie w innym laptopie będzie działało bez zarzutów, sprawdzając się świetnie. Jedno jest pewne, żaden z programów antywirusowych nie jest w stanie uchronić naszego systemu przed zawirusowaniem w 100%. Najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek użytkownika.

 Jednym z najpopularniejszych obecnie wirusów, jest tak zwany „wirus policyjny”.

 

Po wkradnięciu się tego złośliwego oprogramowania natychmiast komputer zostaje zablokowany, a my jesteśmy informowani o konieczności uiszczenia opłaty w celu odblokowania.  Jest to wyłudzanie pieniędzy i nie ma nic wspólnego z Policją. W celu przywrócenia komputera do sprawności , nasi technicy są zmuszeni do podjęcia zaawansowanych działań. Ważne jest by aktualizować antywirusa, jak również sam system operacyjny. Oprogramowanie antywirusowe jest konieczne, ale najważniejsza jest uwaga i zdrowy rozsądek nas samych.

Go to top