Naprawa a instalacja systemu operacyjnego

Może się zdarzyć, że podczas uruchomienia laptopa natrafiamy na różnego rodzaju przeszkody w postaci błędów systemowych. System działa wolno, niestabilnie (zawieszanie, bluescreeny) lub w ogóle nie widzimy pulpitu. Awarie systemu operacyjnego mogą objawiać się różnymi dziwnymi zachowaniami laptopa. Np. nie działa nam napęd, problemy z połączeniem z internetem, nie działa WiFi i wiele innych. Tego typu uszkodzenia związane są najczęściej z wirusami, błędnie zainstalowanymi aktualizacjami bądź usunięciem zbyt dużej ilości plików przez użytkownika.

            Jest kilka możliwości rozwiązania owych problemów.

Pierwszym z nich jest naprawa systemu operacyjnego. Ta operacja polega na pozostawieniu wszystkich danych i programów. Wtedy, w dużej mierze udaje się zachować taki stan dysku twardego jak przed usterką. Naprawa systemu polega na przywróceniu poprawnych ustawień  rejestru i plików z systemowych. Niekiedy należy dodatkowo od nowa zainstalować sterowniki i aktualizacje.

Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że czasem uszkodzenia systemu mogą tak rozległe, że taka operacja nie przynosi rezultatów pozostaje przeinstalowanie systemu operacyjnego. To drugi sposób aby przywrócić laptop do poprawnego działania.

 

            Instalacja systemu operacyjnego polega na zainstalowaniu oprogramowania od początku. Instalacji dokonuje się na podstawie klucza licencyjnego, który jest przypisany do komputera (powinien być naklejony na obudowie). Warto pamiętać, iż owe naklejki nie są dożywotnie i potrafią się ścierać, co w przyszłości uniemożliwi nam instalacje systemu na podstawie uszkodzonej naklejki licencyjnej. Ważne jest zabezpieczenie klucza (można zakleić licencję bezbarwną taśmą, bądź przepisać klucz). Instalację można przeprowadzić z nośników zewnętrznych (płyty CD, USB) bądź z partycji ukrytej tak zwanej RECOVERY. Pamiętajmy, jednak, że oba te zabiegi powodują usunięcie danych z partycji, na której instalujemy system. Zostaniemy o tym kilkukrotnie poinformowani podczas instalacji. Ponowne odzyskanie tak skasowanych danych jest bardzo trudne i czasochłonne. 

Po przeinstalowaniu otrzymujemy czysty system operacyjny ze wszystkimi sterownikami oraz najnowszymi aktualizacjami, bez dodatkowych programów. Tak jak po zakupie. Wszelkie programy, z których korzystaliśmy należy również od nowa zainstalować z ich wersji instalacyjnych. Jak wspomnieliśmy dane można zachować przenosząc je na inny nośnik, jednak by móc z nich korzystać, należy zainstalować odpowiednie programy. Przeinstalowanie systemu operacyjnego powoduje, że nasz laptop działa szybciej, pozbywamy się wszelkich nieprawidłowości i niepożądanych programów i wirusów.

Go to top