Dyski Twarde. Eksploatacja, Wymiana

Dysk twardy, (ang. hard disk, hard disk drive) - hermetycznie zamknięty, składający się z od 2 do 8 wirujących talerzy pokrytych bardzo cienką warstwą magnetyczną. Każdy talerz posiada osobną głowicę odczytującą-zapisującą, która unosi się nad nim na cienkiej poduszce powietrznej..

HDD służy do przechowywania danych. Wszystkie urządzenia znajdują się wewnątrz pyłoszczelnego zespołu napędowego, zwierającego ponad to układy sterowania silnikiem napędu dysków, silnikiem przesuwu głowic (pozycjonerem), układu sterownia zapisu, układu odczytu oraz inne układy sterujące i kontrolne zespołu napędowego.

Dysk jest urządzeniem dość delikatnym. Łatwo mechanicznie uszkodzić jego precyzyjne elementy. Często pojawiają się na talerzach sektory o wydłużonym czasie dostępu. Wtedy objawia się to tym,że komputer się zawiesza, lub wolno pracuje. Czasem pojawiają się błędy systemowe, czy bluescreeny. Samemu nie warto podejmować prób naprawy ze względu na łatwość uszkodzenia taśm, danych na nośniku, bądź złą diagnozę awarii.

Co robić, żeby uniknąć awarii dysków? Poza wymienionymi wyżej przyczynami awarii, należy przestrzegać kilku zasad:

- po zmianie temperatury otoczenia odczekać kilkadziesiąt minut zanim włączymy dysk (dotyczy przeważnie dysków w laptopach)

- Nie ściskać, nie naciskać, nie uderzać w obudowę szczególnie podczas pracy komputera

- Starać się nie zmieniać położenia dysku podczas pracy. Są one wtedy bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Go to top