Procesory. Wymiana.


Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci (komputera lub wbudowanej własnej), interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Przeprowadza on ciąg prostych rozkazów wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

Procesory (zwane mikroprocesorami) wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej uszlachetniane wyprowadzenia (stosowane ze względu na odporność na utlenianie). Ich sercem jest monokryształ krzemu, na który naniesiono techniką fotolitografii szereg warstw półprzewodnikowych, tworzących, w zależności od zastosowania, sieć od kilku tysięcy do kilkuset milionów tranzystorów. Połączenia miedzy warstwami i tranzystorami wykonane są z metalu (aluminium, miedź). źr. Wikipedia

Każdy laptop wsółpracuje tylko z konkretnymi modelami procesorów. Ich wymianę należy zawsze powierzyć wykwalifikowanemu serwisowi, który dokładnie wie co robi. Czy układy płyty głównej, a w szczególności chłodzenia będą w stanie poradzić sobie ze współpracą z procesorem. Nie warto tego robić samemu ze względu na złożoność procesorów i delikatność. Próby samodzielnych napraw kończą się źle.

Go to top